Nacházíte se zde: Úvod Energetika Dispečerské řízení obnovitelných zdrojů

  • Dispečerské řízení obnovitelných zdrojů

Již delší dobu je distribučními společnostmi požadován dálkový dispečerský přístup k obnovitelným zdrojům elektrické energie (Obnovitelné Zdroje = OZ) a ovládání jejich dodávaného výkonu v kritických situacích stavu distribuční sítě.

Realizaci kompletního datového dispečerského připojení OZ k dispečinkům distribučních firem nabízíme jako službu provozovatelům OZ.

OZ je vybaven komunikační jednotkou, která distribuční společnosti poskytuje základní informace o provozu OZ a měření dodávky energie distribuční společnosti. Jako řídicí systému používáme řídicí jednotku RTU7 firmy ELVAC Ostrava, s kterou jsme v uplynulých letech realizovali stovky aplikací v energetice. Pro tuto činnost jsme schváleni společností ČEZ a jako dodavatel a máme rovněž potřebné certifikace ze strany dodavatele řídících systémů, firmy ELVAC.

Řídící systémy ELVAC RTU7M a RTU7K komunikují s dispečinky ČEZ pomocí brány 3G/4G a prostřednictvím tohoto systému lze nejenom přenášet data o aktuální výrobě energie, ale také ve čtyřech stupních dálkově ovládat výkon zdroje elektrické energie. Výkonové stupně jsou 100%, 60%, 30%, 0%. U bioplynových stanic nebo stanic využívajících biomasu jsou regulační stupně 0%, 50%, 75%, 100%. Zařízení standardně dodáváme v AXY skříni. V případě potřeby provádíme instalaci RTU do venkovních skříní nebo jako vestavbu do rozvaděče zákazníků.

Velké množství aplikací dává záruku kvalitní práce našich techniků i kvalitní funkce používaných zařízení.

 

Zákaznické dispečerské systémy

V případě zájmu zákazníka nebo skupiny zákazníků, je možno dodat i samostatný zákaznický dispečerský systém pro danou skupinu obnovitelných zdrojů. PC (server) s dispečerským systémem může být libovolně umístěn, podmínkou je jeho přístup do Internetu. Zákaznický dispečerský systém je nezávislý na připojení k distributorovi energie.

Služby dispečerského systému:
   - sběr dat z OZ do databáze zákazníka
   - dálkové ovládání, sledování provozu zdrojů
   - možnost připojení EZS/EPS
   - grafy, tabulky, tisk sestav, vyhodnocení,..
   - varovná hlášení pomocí SMS, E-mailů
   - souhrnná hlášení (den / týden / měsíc)

V případě zájmu kontaktujte Ing. Sedlaříka, kontakt naleznete zde

Nahoru